Każdego roku przez nasze dłonie przewijają się setki, jeśli nie tysiące banknotów o przeróżnej wartości. Operując tą – pomimo wszystko pozorną strukturą papieru nie zawsze zdajemy sobie sprawę z czego złożony jest banknot. Okazuje się, że posiada on kilka punktów stałych oraz zabezpieczeń, które uniemożliwiają jego podrobienie. W dzisiejszym artykule poznamy poszczególne części składowe rodzimych banknotów. Zapraszamy do lektury!

Definicja ogólna

Nie da się jednoznacznie zdefiniować banknotu, bowiem jego charakter jest dwojaki. Pierwsze znaczenie określa pieniądz papierowy – emitowany przez dowolny bank. W tym konkretnym przypadku jest to wariant poświadczenia przez okaziciela określonej wartości – np. złota. Druga definicja mówi nam o pieniądzu emitowanym przez bank centralny, który jest prawnym środkiem płatniczym w ramach danego kraju, bądź obszaru. Wokół definicji banknotu istnieje kilka kontrowersji – jedną z poważniejszych jest prawne odróżnienie banknotu od tzw. biletu skarbowego. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy eksperta – Zdobysława Tymińskiego.
„ Jeszcze do niedawna banknoty były odróżniane od biletów skarbowych, które to stanowią kwity emitowane przez bank centralny i nie posiadają żadnych zabezpieczeń w złocie. Aktualnie określenia – banknot oraz bilet skarbowy w rodzimym języku nabrały tego samego znaczenia. Odzwierciedlenie zmian stanowi napis widniejący na kwitach. Sformułowanie zostało zmienione w roku 1982…”
Biorąc pod uwagę opinię eksperta oraz rys historyczny okazuje się, że ostatnim banknotem w oryginalnym tego słowa znaczeniu był dolar amerykański. Od roku 1971 także on jest biletem skarbowym.

dollar

Technika drukowania banknotów

Banknoty produkowane są z wykorzystaniem kilku technik drukowania. Pierwszym etapem jest druk offsetowy – płyty drukowe wykonywane są na specjalistycznych naświetlarkach odznaczających się rozdzielczością 800dpi oraz dokładnością 0.05 mikrona. W owej metodzie stosowane są farby spotowe, zaś druk ma charakter liniowy. Metoda zadrukowania jest jednoczesna z obu stron. Kolejnym etapem produkcyjnym jest zastosowanie druku typograficznego – na tym etapie hologram jest transferowany topograficznie z wykorzystaniem technologii „hot stamping”. Dwa ostatnie etapy procesu produkcyjnego to formy tradycyjne – druk sitowy oraz wklęsłodruk. Złożony proces tworzenia sprawia, że podrobienie banknotów jest w zasadzie niemożliwe – nawet jeśli ktoś jest w stanie tego dokonać, to weryfikacją okaże się system zabezpieczeń.

dollars

Zabezpieczenia

Do podstawowych zabezpieczeń banknotu zaliczamy :
– specjalistyczna, tajna receptura papieru, która nadaje banknotom unikalnych cech optycznych
– stosowanie mikrodruku oraz zastępowanie papieru podłożem polimerowym trudnym do zadruku
– stosowanie obrazu recto-verso, który jest widoczny wyłącznie w prześwicie
– stosowanie znaku wodnego, nitki zabezpieczającej, farby zabezpieczającej, przytłoczenia oraz wzoru holograficznego
– skomplikowana grafika o unikalnym nasyceniu barw oraz połysku
– wypukłości stanowiące pokłosie druku stalorytniczego (charakterystyczny trójkąt w lewym dolnym rogu).

Źródło: http://comparic.pl/

# # #

13 stycznia 2019


Polecamy także: Adwokat Kaliszewski