Wbrew wielu mitom inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych nie wymaga poznania tajników dostępnych wyłącznie maklerom. Kluczowe cechy dla początkującego inwestora to systematyczność oraz konsekwencja. Na początku warto także pamiętać, że emocje w przypadku tego typu inwestycji nie zwiastują niczego dobrego. Podstawą jest chłodna kalkulacja, która w połączeniu z uporem pozwoli odnieść pierwsze sukcesy. Zapraszamy do pierwszej części artykułu poradnikowego o inwestycjach giełdowych dla początkujących.

Zacznijmy od podstaw

Dla kompletnych laików wiele słów i skrótów zawartych w języku giełdowym może stanowić zaporę nie do pokonania, dlatego zanim zaczniemy inwestować, warto poznać te najważniejsze. Istnieje wiele poradników związanych z początkami inwestowania giełdowego, dlatego warto wybrać taki, który opatrzony będzie odpowiednim słownikiem. Następnym krokiem w zdobywaniu podstawowej wiedzy giełdowej jest poznanie jej kluczowych obszarów mających związek z obrotem akcjami. Zaliczamy do nich cykle koniunkturalne, hossę, bessę oraz zasady kupna i sprzedaży akcji.

Dwa warianty podejść

Kolejnym etapem nauki zasad funkcjonowania giełdy jest wybór odpowiedniej strategii. Dylemat ten mówiąc ściślej dotyczy dwóch podejść analitycznych – analizy fundamentalnej oraz technicznej. Analiza techniczna polega na analizie wykresów i prognozowaniu kursu akcji na podstawie cen historycznych, zaś analiza fundamentalna polega na prognozowaniu kursu przyszłego w oparciu o kilka kryteriów. Głównym kryterium pozostaje ocena gospodarczej sytuacji w określonych branżach, choć nader ważna jest także znajomość planów oraz kondycji finansowej danej spółki. O wybór odpowiedniego podejścia zapytaliśmy eksperta – Jerzego Zamilskiego.
„Prawdę mówiąc doświadczeni inwestorzy wybierają oba podejścia jednocześnie. Pozwala to na kompleksowe działanie w dłuższej i krótszej perspektywie. Analiza fundamentalna pozwoli na dokonanie oceny ogólnej oraz określenie podstaw danej spółki, zaś ta techniczna daje możliwość poznania aktualnych trendów krótko oraz długoterminowych…”

Dotarcie do informacji

Analizy technicznej i fundamentalnej możemy dokonać na podstawie informacji giełdowych. W celu dotarcia do takich informacji najlepiej wykorzystać portale internetowe, które na bieżąco aktualizują wiadomości napływające z giełdy. Znajomość poszczególnych indeksów oraz poznanie spółek wchodzących w skład danego obszar giełdy z pewnością zmniejszy inwestycyjne ryzyko. Ci mniej doświadczeni inwestorzy powinni ponadto wczytywać się w komentarze specjalistów. Obecni na giełdzie eksperci bardzo często prognozują sytuację ekonomiczną tytułowej giełdy.
Warto sprawdzić poradniki jak:
http://comparic.pl/category/edukacja/podstawy-inwestowania/
http://comparic.pl/category/edukacja/analiza-techniczna/

W kolejnej części giełdowego poradnika dla początkujących opiszemy alternatywne metody na inwestowanie bez straty złotówki oraz skupimy się na kluczowym momencie, czyli otwarciu rachunku inwestycyjnego.

# # #

11 marca 2019


Polecamy także: Adwokat Kaliszewski