Leasing pracowniczy to umowa pomiędzy przedsiębiorstwem a firmą rekrutacyjną, która dostarcza pracowników na potrzeby konkretnego projektu lub na czas określony. Pracownicy ci pracują dla firmy klienta, ale agencja leasingowa wypłaca im pensje i zajmuje się całą administracją kadrową związaną z ich zatrudnieniem. Leasing pracowniczy, choć kiedyś był używany do określenia profesjonalnych organizacji pracodawców, nie powinien być mylony z relacjami opartymi na współzatrudnieniu.

Zalety leasingu pracowniczego

Korzyści wynikające z zatrudnienia pracowników w leasingu. Leasing pracowniczy może być czasem korzystny, jeśli prowadzisz firmę z sezonowymi wymaganiami, nie masz środków na samodzielną rekrutację pracowników lub potrzebujesz tymczasowej pomocy przy projektach specjalnych. W takich sytuacjach pomocna może okazać się agencja rekrutacyjna. Ze względu na dużą sieć dostępnych pracowników, agencje rekrutacyjne mogą czasami dostarczyć Ci wykwalifikowanego kandydata w ciągu kilku dni lub krócej. Agencje rekrutacyjne mogą pomóc w znalezieniu pracowników z umiejętnościami w wysoce wyspecjalizowanych dziedzinach, takich jak opieka zdrowotna. Leasing pracowników eliminuje wiele aspektów związanych z rekrutacją, takich jak konieczność ogłaszania ofert pracy, przeglądania życiorysów, przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych czy sprawdzania przeszłości kandydatów. Jeśli wynajęty pracownik spełnia Twoje oczekiwania, możesz go zatrudnić po zakończeniu tymczasowego zadania.

Koncepcja leasingu pracowniczego

Leasing pracowniczy opiera się na koncepcji posiadania efektywnego organu, który nie tylko zatrudnia pracowników, ale także zarządza funkcjami kadrowymi. W ten sposób można uwolnić się od administracyjnych zawiłości związanych z zarządzaniem pracownikami. Firma leasingowa może zajmować się wieloma obszarami, takimi jak płace, prowadzenie dokumentacji i wiele innych zadań administracyjnych. Zdarza się również, że pracownicy leasingowi mogą przejąć obowiązki stałych pracowników organizacji, ale bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w jej strukturze. Chociaż istnieje wiele korzyści, które organizacje czerpią z wynajmu pracowników, istnieje również kilka problemów, które mogą być spowodowane. Dlatego też, przed podjęciem decyzji o wynajęciu pracowników, warto zapoznać się z różnymi wadami i zaletami tej koncepcji. Jedną z najważniejszych korzyści płynących z leasingu pracowniczego jest brak zobowiązań organizacji wobec leasingowanych pracowników. Kiedy zatrudniasz pracowników, musisz zadbać o szereg rzeczy, takich jak terminowe wypłacanie wynagrodzenia, obliczanie urlopu, świadczenia pracownicze i wiele innych.

3 marca 2022


Polecamy także: Adwokat Kaliszewski