Jesteś przedsiębiorcą? Możesz nie wiedzieć jak aktualnie ma się kurs lewa bułgarskiego (https://comparic.pl/kurs-lewa-bulgarskiego-bgnpln-notowania-online/) czy co to jest „aprecjacja” złotówki, ale pojęcie „split payment” powinno być Ci znane. Nie wiesz co ono oznacza? W nadrobieniu finansowych zaległości pomoże Ci nasz dzisiejszy artykuł.

Split payment – co to jest i do czego służy?

Split payment to inaczej podzielona płatność wdrożona w Polsce przez zmianę ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 1 sierpnia 2017 roku. W nowelizacji przyjęto dodatkowy rozdział w ustawie, który to w całości został poświęcony podzielonej płatności. Geneza split payment w Polsce wiąże się z chęcią pokonania luki podatkowej w podatku VAT. Split payment to specjalny rodzaj płatności faktur z wyodrębnionym podatkiem VAT. Nabywca towaru płacąc za fakturę podzieloną płatnością powoduje, że na rachunek dostawcy trafia kwota netto, natomiast sam podatek VAT – na specjalny rachunek bankowy VAT dostawcy.

Rachunek VAT – co to takiego?

Z pojęciem „split payment” ściśle wiąże się rachunek VAT – rachunek bankowy, na który trafia podatek z faktur danego dostawcy, które są płacone podzieloną płatnością. Takie konto przedsiębiorca może założyć w banku oraz w SKOK’u. Środki zgromadzone na rachunku VAT należą do firmy, ale jednocześnie jest wiele ograniczeń dotyczących dysponowanie tymi pieniędzmi. Z rachunku VAT można przelać środki w związku z zakupem towarów lub usług – w zakresie podatku VAT, opłacić akcyzę, VAT od importu, cło, ZUS, podatek dochodowy i sam podatek VAT.

Sprawdź także: https://www.daktela.com/pl/uslugi_konsultingowe/

Jak wygląda przelew split payment?

Kiedy zdecydujesz się na dokonanie płatności za fakturę przy pomocy podzielonej płatności oprócz tradycyjnych danych, które musisz podać robiąc przelew jak adres kontrahenta, numer rachunku bankowego, kwota czy tytuł przelewu, będziesz musiał/-a podać także inne szczegóły. Jakie są to dane? Zostaniesz poproszony/-a o wskazanie kwoty podatku VAT z faktury, kwoty brutto, numeru faktury oraz NIP-u Twojego kontrahenta. Wszystkie te dane powinny być na fakturze.

Autor: Comparic

# #

19 października 2019


Polecamy także: Adwokat Kaliszewski